Hüseyin ASAF

Seçime beş kala

Hüseyin ASAF

SEÇİME BEŞ KALA

Bir önceki yazımda okullar açılırken diye başlamıştım ve  o yazımda velilere,anne babalara  ya da  diğer bir deyişle ebeveynlere biraz  tariz(iğneleme),biraz serzeniş biraz da  nasihatte bulunmuştum.

Bu yazımdada  yaklaşan  yerel  seçimlerle alakalı birkaç hususa, siyasallaşmadan  ve  siyasete bulaşmadan dikkat çekmeye çalışacağım.Yönetenlerle halk arasındaki kopukluğu anlatmaya çalışacağım.

Malumunuz olduğu üzere ülkemiz yerel seçim sürecine girmiştir. Eskilerin tabiriyle seçim sath-ı mahalline girmiş bulunmaktayız.Bu süreçte mevcut başkanlar öncelikle kendi yerlerini sağlama alarak yeniden aday olma gayretine girmişlerdir.Kalan  zaman  zarfını  çok iyi  değerlendirerek,karar vericilerden alacakları  puanı  mümkün olduğunca yükseltme telaşına düşmüşlerdir. Başkan adayları ise bu şehri ne kadar çok sevdiklerini,ne kadar değer verdiklerini ve seçildiklerinde  ne kadar  aşkla şevkle hizmet edeceklerini anlatmaya çalışmaktadırlar.

Oysaki  mevcut başkan için yukarıda saydıklarımı yapmasına hiç gerek yoktur aslında.Öncelikle  geçtiğimiz 4 yılda  şehre ne kadar katma değer  kattığını hesap etmelidir.Neleri eksik  yada  yanlış yaptığını sorgulamalıdır. Çevresindeki  padişahım çok yaşa diyenlerden biraz  uzaklaşmalıdır.Günün herhangi bir saatinde,bir vatandaş olarak,tek başına,koruma ve basın ordusu olmadan,kenar mahalledeki bir çay ocağına,bir fırına,bir bakkala uğramalıdır. Oradaki esnafı bir kardeşleri olarak dinlemelidir.Sokakta patlamış ve  günlerdir ufak ufak akıp giden şebeke suyunu görmelidir.Daha sonra kimselerin uğramadığı bir okula girip selam vermeli,okulu gezmeli , bahçeyi gezmeli, belediyenin yapabileceği eksikleri görmeli ve not etmelidir.Öğretmenler odasına oturup öğretmenlerle birlikte çay içmeli ve onların sorunlarını,eleştirilerini  dinlemelidir.İdarecilerle oturup onların  önerilerini almalıdır.

Okulların  açılma sürecine girdiği şu günlerde,okul bahçelerinin genel temizliğini yaptırmalı,çimlerin biçilmesi talimatını vermeli,okul çevresindeki tozlu topraklı yolların yapılması emrini acilen vermelidir.

Mesela Seyda Molla Bahri bulvarında 20  gündür devam eden,daha doğrusu bir türlü ilerlemeyen boru döşeme çalışması yapan ekiplerin yanına uğramalı.15 gündür kapatılan  yolları  görmeli  ve  neden bu kadar  çok  toz  olduğunu,tozlu yolların neden sulanmadığını  sorgulamalıdır.O güzergahtaki esnafı dinlemeli. Çalışmaların neden bu kadar ağır ilerlediğini araştırmalıdır.Bu kadar  işlek bir güzergahta çalışan ekiplerin nasıl  bu kadar rehavet içinde olduklarının hesabını sormalıdır.Orada  yapılan 600  metrelik alt yapı çalışması sırasında şebeke suyunu sevk eden boruları neden sürekli patlattıklarını,bunun neticesinde  günlerce  mahalleyi neden susuz bıraktıklarını   sormalı  ve  sorgulamalı.Bu kadar önemli bir güzergahtaki  çalışmaların neden 24 saat esasına  göre devam etmediğini sorgulamalı.

Mesela belediyeye ait otobüslerin yol ortasında durarak yolcu indirip bindirmelerini sorgulamalı.Kırmızı ışıkları hiçe sayarak, öğretmen evinden  doğu kente gidinceye kadar hiş bir ışıkta durmayan otobüs şöförlerini tesbit etmeli ve onlarla ilgili gerekli işlemleri yapmalıdır.Koca otobüsü kullanırken, babasının  malıymış gibi kullananları, diğer sürücülere saygılı olmayı  öğrenmemiş olanları,kulağından telefonu indirmeyenleri, yolcularla, yaşlılarla,kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmeyenleri  tesbit ederek  gerekli eğitimleri  almalarını sağlamalıdır.

Mahallelerde temizlik  yapan süpürgeli kamyonların,aynı sokaktan on defa geçmek yerine  her  sokaktan  bir defa  geçmesinin daha  faydalı olduğunu anlatmalıdır. Yine mahallelerde  ya da ana artelerde,yolları ve kaldırımları işgal eden esnafı ziyaret ederek neden hala zulmettiklerini sorgulamalıdır.Onlarla gerekli istişare ve yazışmaları  yaparak bu tutumlarından vaz geçmelerini sağlamalıdır.Nush ile uslanmayanlara  hiç taviz vermeden, falanın oğlu,filanın yeğeni diyerek ayrım yapmadan gerekli yasal işlemleri süratle yapmalıdır.
Yukarıda saydıklarımı ve buna benzer birkaç  güzel  işleri  yaparsa,o zaman bilbordlara  bir sürü  para  harcayarak  reklam  yapmasına hiç  gerek  kalmaz.Vatandaş gördüğünü unutmaz.İyiyi  de kötüyü  de  çok iyi  yargılayan,sorgulayan ve  değerlendiren,Feraset sahibi bir halkımızın olduğu asla unutulmamalıdır.

Bu şehre ve bu şehrin insanlarına hizmet etmek isteyenlerin,biraz daha en sade halleriyle halkın içinde olmaları gerekir.Bu aziz şehrin insanlarının samimi bir selamın  hatırını kırk yıl unutmadıkları gerçeğini akıllardan çıkarmamak  gerekir.

Selam ve Dua ile…

Yazarın Diğer Yazıları